Turbínové mašiny USA versus USSR

V dobách studenej vojny (1946 až 1991) sa USA a USSR predbiehalo nie len vojenským arzenálom a vesmírnym programom, ale aj v železničnej doprave, kde si opäť konkurovali. Nápad urýchlenej prepravy v podobe upravených dieselových lokomotív na turbínové (prúdové) motory z letectva sa stretol s nečakaným úspechom ako aj extrémnou technickou náročnosťou. O ich efektivite a realizácii vôbec sa dočítate ďalej.

Ako prví s týmto návrhom prišli USA so strojom  M-497 Black Beetle,  prvá experimentálna lokomotíva vyvinutá a testovaná spoločnosťou New York Central Railroad v roku 1966 mala dva turbínové motory General Electric J47-19 ( odobraté z interkontinentálneho bombardéru Convair B-36D ) a umiestnené na vrchu RDC-3 –  lokomotíva s priestorom pre cestujúcich, batožinu a poštu. Kvôli lepšej aerodynamike mala zošikmený predok. Úspešné testy prebehli na trati medzi Butler, Indiana a Stryker, smer k Ohio (tato trasa bola zvolená hlavne kvôli jej priamosti a vyhovujúcemu stavu bez dodatočných úprav), prototyp dosiahol max. rýchlosť 295.54 km/h čo je dodnes rekord v USA.

Aj napriek úžasnému výkonu pri relatívne lacnej výrobe (už z použitých dielov) sa k masovému nasadeniu nedostalo, okrem toho test poukázal aj na náročnosť vysokorýchlostnej prevádzky na bežných tratiach v USA. Nakoniec sa kvôli zlučovaniu spoločností NYC s Pennsylvania Railroad na tieto údaje zabudlo. Po zlúčení sa PRR tomuto projektu nevenovala, keďže už mala rozbehnutý projekt USDOT- Metroliner. Po odstránení turbínových motorov sa lokomotíva vrátila do bežnej prevádzky až ju v roku 1984 dali zošrotovať.

 

O pár rokov neskôr v roku 1970 sa Kalininsky zakladateľ laboratória rýchlostných vlakov rozhodol postaviť podľa vzoru z USA vlastnú turbínovú lokomotívu na ktorú požil ER22 a pár motorov Yakovlev YAK-40, lokomotívu pozmenili kvôli aerodynamike podľa vzoru japonského Shinkansenu, ten už bol v prevádzke od 1964 s rýchlosťou 210km/h. Až v roku 1971 sa na trati medzi Golutvin a Ozery uskutočnila úspešná testovacia jazda s max. rýchlosťou 187km/h, ktorú postupne doladili na max. 249km/h.

Tak ako NYC RDC- 3 aj modifikovaná ER22 bola zošrotovaná. Priam tragédia, keďže išlo o prevratné nápady aj keď extrémne neefektívne (obrovské množstvo paliva sa spálilo na krátku vzdialenosť).

       

 

 

    TGV 001

 

 

 

 

 

   Shinkansen  séria 0

 

 

 

 Kým sa tieto extrémne (zbytočné) projekty USA a USSR diali, európska TGV a  japonské projekty kompletne “ukradli “ šou s neporovnateľne menej “skákajúcimi“  a výkonnejšími vlakmi bez priam absurdných turbínových motorov.