Dioráma – modelový výsek krajiny

Dioráma je modelový výsek krajiny s určitým dejom, ktorý dotvárajú určité objekty. Ten kto je rozhodnutý si diorámu vyrobiť, musí mať kopec skúseností, zručnosť a najmä trpezlivosť. Diorámou by sme mohli kľudne nazvať aj celé koľajisko, ale k tomu sa dostaneme neskôr.

Poďme teda k našej dioráme s vlečkou do plynárne.

Popri koľajisku, ktoré je takmer hotové som mal opäť nutkanie čosi nové vybudovať. Nenapadlo ma nič iné, iba postaviť si nový úsek trate, ktorý by som mohol obdivovať a opäť sa na niečom poriadne vyhrať. Vedel som, že to bude finančne náročnejšie, no aj tak som do toho išiel. Hneď som bežal do pivnice po kus preglejky o rozmeroch cca 200 x 50 x 2cm, položil som ju na stôl, vzal zvyšné koľaje, pospájal ich a pozrel sa na to. Vytvoril som si aký taký obraz, no stále som nevedel čo konkrétne by to malo byť.

Na koľajisku mi “zavadzala” jedna novo poskladaná budova plynárne od Auhagenu tak som ju položil na dosku, predstavil si za ňou veľkú skalnú stenu a bolo vyriešené. Potom to už išlo samo.

diorama - areál plynárne

Ako základ steny som použil dve polystyrénové tabule, tie som poorezával do požadovaného tvaru a nalepil priamo na preglejku. Na tvorbu povrchu používam toaletný papier. Prečo nie kuchynské utierky? No lebo stoja o dosť viac a doma sa stále nejaký toaleťák nájde (nemôžem však povedať, že som utierky nikdy nepoužil).

Nato prišlo na rad uloženie koľají, následné poštrkovanie a samotná patina. Tam som volil niečo výraznejšie a to tmavšiu bordovú. Najviac driny ma stálo natieranie skalnej steny a ešte k tomu som sa popri tvorbe cesty rozhodol použiť modelovaciu hmotu DAS aj na skalné úseky. Keď bolo všetko vrátane povrchu natreté, nasledovalo lepenie trávy, v tomto prípade purexu. Vtedy mi asistuje aj kuchynské sitko. K ostatným home-made detailom ako sú stromčeky, telegrafné stĺpy, značky, kilometrovníky, rampy atd. sa dostaneme neskôr.

[nggallery id=16]