Geocaching – aplikácie pre jednotlivé mobilné platformy

V minulej časti nášho seriálu o geocachingu sme si priblížili spôsoby, akými sa dajú skrýše hľadať a zakončili sme ju tým, že nabudúce si predstavíme niekoľko aplikácií pre jednotlivé mobilné operačné systémy. Situácia je v tomto smere rôznorodá, pre niektoré platformy je aplikácií dostatok, či už bezplatných, alebo platených, u iných bol naopak problém vôbec nejakú použiteľnú nájsť.

Android

U tohto najrozšírenejšieho mobilného operačného systému nájdeme aj najviac vhodných aplikácií pre geocaching, navyše, množstvo z nich bezplatných a napriek tomu kvalitných. Medzi nimi vyčnieva hlavne c:geo, program, ktorý je podľa názoru mnohých geocacherov tou najlepšou geocachingovou aplikáciou, ktorá pre tento operačný systém existuje. Medzi jej prednosti patrí prehľadnosť, spoľahlivosť, široké možnosti navigácie ku skrýšam a pravidelné aktualizácie od komunity. Výhodou je tiež možnosť stiahnuť si informácie o jednotlivých skrýšach do mobilu na wi-fi pripojení, takže priamo v teréne pri hľadaní vôbec nepotrebujete pripojenie na internet.

Okrem c:geo môžete vyskúšať aj iné aplikácie, napríklad GeoBeagle, Columbus, a:Drake alebo oficiálnu aplikáciu Geocaching, ktorá však stojí až 6,99 eura a ponúka pritom obdobné možnosti ako bezplatné aplikácie.

iOS

Pre iOS, teda operačný systém pre prístroje iPhone a iPad, tiež nájdeme dosť vhodných aplikácií, bohužiaľ, tie, čo za niečo stoja, sú platené. Na prvom mieste môžeme spomenúť oficiálnu aplikáciu Geocaching, ktorá síce stojí 7,99 eura, mnohí užívatelia jablčného telefónu si ju však pochvaľujú a kúpu neľutujú.

Alternatívou môže byť program Geocaching Buddy za rovnakú cenu, iGeocacher za 5,99 eura prípadne jednoduchý CacheLight za príjemných 79 centov.

Windows Phone

Pre tento mobilný systém, ktorý na svoje väčšie rozšírenie ešte len čaká, je aplikácií pre geocaching poskromne. Prvou je, podobne ako u dvoch predchádzajúcich OS, oficiálna aplikácia Geocaching Live, ktorá je zadarmo, ale zobrazuje len tradičné skrýše a ponúka možnosť vyhľadať iba 3 „kešky“ denne (pre väčšie množstvo treba mať prémiový účet na geocaching.com).

Bohužiaľ reálnu konkurenciu na tejto mobilnej platforme nemá a tak len pre úplnosť môžeme spomenúť GeoCaching 7 so značne osekanými funkciami a nízkym hodnotením, alebo Maaloo, ktorá stojí 2,49 eura. Pre starší mobilný OS od Microsoftu Windows Mobile 6.x existuje ešte obľúbený program PocketDrake (obdoba a:Drake na Androide).

Symbian

Tento kedysi najrozšírenejší mobilný operačný systém vinou Nokie už pomaly upadá do zabudnutia, stále však má svojich skalných priaznivcov. Ak vlastníte telefón s týmto OS a chcete geocaching vyskúšať, vašej pozornosti by nemala ujsť aplikácia QtCaching za prijateľné 1 euro, alebo CacheMe za cenu 3 eur.

V prípade, že vlastníte starší Nokia smartfón so Symbianom 3rd, alebo 5th Edition, vyskúšajte overený Handy Geocaching. Je to aplikácia napísaná v Jave, takže nainštalovať sa dá aj na telefóny bez otvoreného operačného systému.

Bada

Na záver spomenieme ešte tento „dvorný“ mobilný OS od Samsungu, ktorý patril kedysi medzi nádejné systémy, v súčasnosti však pomaly smeruje na prepadlisko mobilných dejín. Existuje však preň bezplatná aplikácia Geocaching Basic a platená Geocaching Pro za 4 eurá.

Počas týchto dvoch častí sme sa trochu vzdialili zo sveta železníc, hneď v ďalšej časti sa tam však vrátime a predstavíme si jednu výnimočnú skrýšu, pri ktorej zaplesá srdce každého nadšenca vláčikov.

You may also like...