Legendárne pary budú pískať na Rušňoparáde Košice 2014

V najstaršej Katka dnes zakúrili, začína oslavovať 130 rokov, opäť sa stretnú staré lásky Albatros, Túlavá či Singrovka.

Unikátna lokomotíva, 130 ročná Katka preto dnes ožila prvýkrát po zimnom spánku. Zapálením ohňa v peci sa najstaršia funkčná parná lokomotíva na Slovensku začala pripravovať na oslavu okrúhlych narodenín. ,,Zapálenie ohňa je rovnaký symbol ako rozsvietenie olympijského ohňa,“ vysvetlil Ľubomír Lehotský, riaditeľ Detskej železnice Košice. OZ Detská železnica je majiteľom Katky, ktorá pravidelne jazdí na predmestí Košíc.

Do soboty sa ku Katke pripoja ďalšie parné rušne a Rušňoparáda Košice 2014 bude pokračovať celý víkend. Najväčším lákadlom je stretnutie viacerých unikátnych vozidiel, ktoré si zaslúžia prívlastok „naj“. ,,Predstavia sa najstaršie a najzachovalejšie parné rušne úzkeho i normálneho rozchodu. Hoci neopustili hranice Slovenska, cestujúcich vozili v šiestich štátnych zriadeniach, v Rakúsko-Uhorsku, Československej republike, Slovenskom štáte, ČSSR, ČSFR i v novodobej Slovenskej republike, v rámci EÚ,“ doplnil Ľubomír Lehotský.

Albatros 498.104 na Myjavskom viadukte

Albatros 498.104 na Myjavskom viadukte

Obdivovatelia historických parných rušňov a železničnej nostalgie sa znova stretnú so svojimi starými láskami. Možnosť odfotiť si majestátny „Albatros“, pohladiť malú „Katku“, túlať sa s cestovateľkou „Túlavou“ či prezrieť si v premiére známu „Singrovka“ z Tisovca budú môcť už najbližší víkend v Košiciach.

Najväčšie stretnutie železničných nadšencov na východe Slovenska Rušňoparáda Košice 2014 má vynovený program. Návštevníkom sa predstaví najmodernejšia technika, prvýkrát aj vodárenská veža. Pripravené sú súťaže historických vozidiel, miniželeznica, vojenský prepad vlaku, nočné fotenie či detské tvorivé dielne. Malí aj veľkí si na vlastnej koži môžu vyskúšať prácu rušňovodiča aj sprievodcu. Vypravených bude aj 16 mimoriadnych vlakov do rôznych kútov Košického kraja.

422.0108 Malý býček

422.0108 Malý býček

Podujatie Rušňoparáda 2014 organizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a občianske združenie Detská železnica Košice. „Jedinečné podujatie sa podarilo v depe v Košiciach udržať roky. Veríme, že verejnosť si vychutná zmysluplný, zábavný víkend, aj pohodlný spôsob cestovania vlakom,“ povedal Zoltán Šimko, prednosta správy riadenia a realizácie prevádzky Košice Železničnej spoločnosti Slovensko.

Brány depa Košice budú otvorené od 8:30 hod a návštevníci sa môžu do depa za malou stanicou dostať bezplatnou kyvadlovou dopravou v hodinových intervaloch vlakom zo železničnej stanice, alebo autobusom z Námestia Maratónu mieru.

Zaujímavosti z programu Rušnoparáda Košice 2014:

130 rocná lokomotíva Katka , najstaršia cestovatelka (U36.003)
Úzkorozchodnú parnú lokomotívu vyrobili v roku 1884 v továrni pána Hagansa v nemeckom Erfurte. Tento rok sa dožíva 130 rokov, co z nej robí vôbec najstaršiu prevádzkovanú parnú lokomotívu na území Slovenska. Vyrobené boli iba štyri zhodné lokomotívy, ktoré tahali tažké vlaky s rudou na trati s rozchodom 1000 mm vedúcej z Gelnice do Smolníckej Huty. V roku 1938 ju zapožicali do Banskej Štiavnice, od roku 1948 vozila aj brigádnikov na stavbu Trate mládeže. Po jej dostavbe sa vrátila na domovskú trat. Musela tu prežit aj smutné chvíle je zániku v roku 1965. Dobu vlády autogénov preckala v rušnovom depe v Spišskej Novej Vsi, slúžila ako vykurovací kotol. V roku 1990 ju poslali do Ceských Veleníc, kde ju opravili a v júli 1991 slávnostne zacala vozit cestujúcich na Košickej detskej historickej železnici, kde slúži dodnes.

Malý býcek, malý, ale silný (422.0108)
Najstarší prevádzkovaný, normálne rozchodný parný rušen na Slovensku. Malá a sympatická lokomotíva pochádza z cias Rakúsko – Uhorska. Od roku 1909 premávala na Morave a neskôr sa stalo jej domovom depo Bratislava – východ. Po roku 1998 jazdil na rôznych mimoriadnych vlakoch na Slovensku, aj v Madarsku, Cesku a Rakúsku. Viezol aj pancierový vlak.

Túlavá po prvýkrát v Košiciach     
Zaujímavostou bude aj najstarší motorový osobný vozen v službách ŽSR, ktorý nesie priliehavé meno „Túlava“. Motorák si ho vyslúžil preto, že za sebou tahá merací vozen, ktorý pocas roka prejde všetky železnicné trate na Slovensku. Motorový vozen M 286, oznacený ako 850 vyrobila Vagónka TATRA Studénka v prvej polovici 60-tych rokov. Kým v CR sa zachovalo týchto motorových voznov viac, na Slovensku je jediný.

Vodárenská veža
Prvýkrát bude verejnosti sprístupnená vodárenská veža, v ktorej je sprístupnená výstava obrazov dvoch výtvarníkov so železniciarskou tematikou.

Letecký útok na vlak s pechotou
Prelet historických bojových lietadiel priamo nad hlavami návštevníkov Rušnoparády a vojenský prepad vlaku.

Anglická pošta
Originálne sútažné zápolenie historických strojov v netradicných disciplínach.

Historická hasičská striekacka
Dobrovolný hasicský spolok z Medzeva predstaví unikátnu historickú rucnú striekacku. Najstaršia technika ktorou disponuje DHZ Medzev, je rucná striekacka z roku 1877.

You may also like...