TrainStation – hra, o ktorej ste možno ešte nepočuli – časť 2.

Tak som tu s ďalšou časťou nášho miniseriálu o hre s názvom Trainstation, ktorá sa rozširuje a denno-denne priťahuje nových a nových hráčov na celom svete. Od posledného článku sa pár vecí zmenilo, samozrejme že ako to v takýchto prípadoch býva, tak k lepšiemu. Pribudla nová trakcia, ktorou je dlho očakávaný systém vlakov Maglev, takže sa môžeme v blízkej dobe tešiť na ďalšie vylepšenia hry, ktoré sa budú uberať asi týmto smerom, nakoľko k dispozícii je zatiaľ iba jedna Maglev koľaj.
Avšak najpodstatnejšou zmenou poslednej aktualizácie hry, je aj nová lokalizácia v poľskom ale hlavne v slovenskom jazyku, čo samozrejme zvyšuje možnosť rozšírenia hráčskej základne a uľahčuje tým menej zdatným pochopiť niektoré princípy v hre a v plnení úloh.

Ako som spomínal v predchádzajúcom článku, cieľom hry je voziť cestujúcich a poštu za čo dostávate peniaze, alebo voziť materiál, ktorý je potrebný na kúpenie budov, rôznych rozšírení či na plnenie kontraktov. Vozidlá sú čiastočne postavené na reálnom základe, čiastočne je to len hra, takže nejaké komplikované spájanie či spriahanie  nehrozí. Každá lokomotíva má stanovenú nejakú “silu“ ( koľko vagónov v hre utiahne ), spotrebu ( koľko daného materiálu sa vám po vypravení odpočíta – pri parných zlata, pri dieslových nafta a pri elektrických a maglev urán ) a hodnotu XP, ktoré sa vám pripočíta po jej vypravení .

Hlavná obrazovka

V tejto a najbližšej časti si predstavíme hlavnú obrazovku hry.

Hra je naozaj jednoduchá a veľmi rýchlo si na jej ovládanie človek zvykne.

Základná obrazovka by sa dala rozdeliť na tri časti. Vrchná, stredná a spodná. Vo vrchnej časti sa nachádza najskôr oranžový panel a potom začína samotné okno hry. Cez tento panel máte možnosť pozvať priateľov, zakúpiť si Gemy ( viď predchádzajúci článok ), dostať sa na domovskú stránku hry na Facebooku, kde je fórum a kde sa dozviete všetky novinky či už minulé,  aktuálne alebo aj pripravované a samozrejme sa tam nachádza aj pomocník ku hre, ten je však zatiaľ iba v angličtine. V tomto paneli sa na pravej stránke nachádzajú ešte vlajky, ktoré zobrazujú jednotlivé jazykové lokalizácie. Kliknutím na požadovanú lokalizáciu, sa hra opäť načíta, tentokrát  už však v požadovanom jazyku. Úplne hore nad týmto oknom sa ešte vyskytuje aj upozornenie, že sa bude konať odstávka hry.

Potom už začína samotné okno hry, kde sa bude odohrávať samotná hra a všetko dôležité. V hornej časti sa v ľavom hornom rohu nachádza počet vašich pasažierov čakajúcich na odvoz. Takmer každá budova v hre produkuje pasažierov, takže čím viac budov, tým ich bude na vašej stanici čakať viac. Pokiaľ prejdete kurzorom myšky na tento údaj, objaví sa vám okno, kde sa dozviete, aký je váš aktuálny limit počtu pasažierov na vašej stanici, koľko pasažierov sa vám “narodí“ za hodinu, a aký bonus máte pri tvorbe pasažierov. Tento bonus vám dodávajú vlajky, ktoré môžete mať “zapichnuté“ na peróne. Týchto vlajok môžete mať  na svojej stanici  pri začiatku hry max. 10 kusov a každá vlajka znamená + 10% ku limitu počtu pasažierov, ako aj ku hodinovej produkcii. V tomto prípade sú však hneď dva fígle. Prvým je to, že vlajka má platnosť 7 dní a potom zmizne. Druhým je to, že vlajku vám na perón môže “zapichnúť“ iba váš sused ( priateľ ). Tieto hodnoty je možné ešte zvýšiť kúpou špeciálnych budov ako sa volajú ArchitektVeľvyslanectvo. Obe budovy sú limitované počtom jeden kus a majú na svedomí +100% trvalé zvýšenie limitu počtu pasažierov ( Architekt ) a natrvalo + 10 kusov  vlajok pripichnutých na peróne ( Veľvyslanectvo ), pokiaľ sa tieto budovy nachádzajú na peróne. Pod počtom pasažierov sa nachádza údaj stavu vašej pošty, taktiež pripravenej na odvoz. Poštu je možné získať nasledujúcimi spôsobmi:

  • zbieraním vyletujúcich obálok z peróna, ale aj mimo neho
  • občas vám priletí darčeková krabica na balóniku, keď dopadne na perón, môžete ju vyzdvihnúť – jedná sa o väčšie množstvo pošty ako v obálke
  • môže vám byť poslaná ako darček
  • 2 x za deň máte možnosť vyzbierať poštu ( darčekové krabice ) u niektorých vašich susedov – to že sa u neho nachádza pošta signalizuje obálka pri jeho obrázku v dolnej lište )

Pri kontakte môžete natrafiť na ešte dva ďalšie symboly okrem obálky.

Prvým je symbol lokomotívy, ktorý signalizuje, že na stanici vášho suseda sa nachádza jeden či viac expresných vlakov, ktoré potrebujú vyložiť. Kliknutím na kontakt s takýmto symbolom sa prenesiete do jeho stanice  a vlaky vyložíte. Vyložený materiál, peniaze či XP sa samozrejme prirátajú vám. Nemusíte sa ani báť, že by ste tohoto vášho suseda o tento materiál či peniaze okradli. Ide totiž o expresné vagóny ktoré riadi počítač, takže sú tam vlastne a čisto iba pre vás. Tento symbol sa objavuje raz denne.

Druhým symbolom je zlatá hviezda, ktorá prezentuje nového suseda v spodnej lište. Kliknutím na tento kontakt sa opäť dostanete do jeho stanice a zároveň dostanete susedský bonus v podobe pár korún ( 500 ), trochu dreva ( 150 ) a za hrsť klincov ( 200 ).

Pod poštou sa nachádza tlačítko Vlaky, predchádzajúce polia boli len informatívne a nič sa s nimi nedá robiť. Prejdením do obrazovky menežujete a sledujete svoje vlaky, medzinárodné vlaky a vlaky v depe. Bližšie sa tejto časti budem venovať v niektorej budúcej časti seriálu.

Pokračujeme v strednej časti horného panelu. Tu sa nachádza informácia vášho aktuálneho levelu a grafické znázornenie jeho priebehu, respektíve koľko vám ešte ostáva do toho nasledujúceho. Keď na túto zelenú linku ( alebo aj do prázdneho miesta kde ešte len bude ) prejdete myškou, dostanete presné info o tom, koľko máte bodov skúseností ( XP ) a koľko vám ešte treba do nasledujúceho levelu.

V pravej časti hornej obrazovky sa nachádza vaše konto, teda stav, koľko zlatiek ( peňazí ) máte. Pod stavom peňazí sa nachádza stav Gemov s tlačidlom “plus“, kedy po kliknutí si môžete určenými spôsobmi nakúpiť tieto Gemy ( viď predchádzajúci článok ). Pod zelenými diamantmi sa nachádza tlačidlo Materiály. Kliknutím naň, sa dostanete do obrazovky, kde si pozriete stav jednotlivých materiálov.

V tejto obrazovke môžete tiež materiály aj predávať. Získate za to samozrejme peniaze. Túto možnosť môžete využiť v prípade, že vám nejaká čiastka chýba na nákup lokomotívy, vozňa či budovy. Niektoré úlohy v hre si dokonca vyžadujú predaj určitého množstva materiálu, za čo dostanete nejakú odmenu vo forme lokomotívy, vozňa, iného materiálu a samozrejme aj XP za jej splnenie.

Z tejto dnešnej časti je to všetko, ale už teraz sa pracuje na ďalších pokračovaniach, takže sa už určite čoskoro môžete tešiť na ďalšie časti a informácie o tejto zaujímavej hre 😉

You may also like...