Utáraná slečna Majka z Humenného

Ako každý deň aj tentokrát si sadám do Márie, ktorá ma opäť raz odvezie domov smerom do Humenného. A ako som už minule poznamenal ešte stále nie som nadšený z jej dieslovej motorizácie a jej nadmerného hluku, ktorý vydáva počas celej svojej cesty. Avšak na túto grátis službu v cene lístka som si už zvykol a už si sadám výlučne do strednej časti oddelenej od oboch motorizovaných koncov súpravy pevnými dverami.

861.001 Maria

Dnes pod lupou: Zatváranie a otváranie dverí so zvukovým signálom

Mária je naozaj moderný pomocník cestujúcich a má mnoho vychytávok, ktoré iné vlaky z vozového parku ŽSSK nemajú. A jednou takou vychytávkou je pípanie (upozorňujúce zvukové znamenie) pri otváraní/zatváraní dverí. Je to naozaj zaujímavý bezpečnostny prvok – síce slepým je to pípanie fuk (majú psa alebo doporovod), hluchý ho zase nepočujú a bežnému človeku je nanič, keďže vidí či je otvorené alebo nie, ale aj napriek tomu si našlo svoju právnu cestu do takéhoto stroja a ŽSSK ho rado využíva.

Nechápte ma zle. Tento systém schvaľujem a chválim, ale je na povážaní či je potrebné mať ho zapnutý už pol hodinu pred odchodom vlaku z východzej stanice a na maximum. A teraz problémová situácia.

Nastúpite si do súpravy cca 20 minút pred odchodom a čakáte na “vysnívanú” cestu. Spočiatku sa iba sem tam ozve sporadické zapípanie dverí, ale s ubiehajúcim časom sa toto pípanie stáva častejšie a čoraz nepríjemnejšie. Nie, nebojte sa. Nikto ho úmyselne nezablokoval a ani sa nepokazili dvere. Dokonca ani hlasitosť nikto nezvýšil. A tiež nás nikto nechce obsadiť.

Rozuzlenie je celkom jednoduché. Dvere sa zatvárajú a otvárajú v príliš krátkych intervaloch, z času na čas sa supermoderne zamrazia a vtedy samozréjme dávajú o svojom super stave naznámosť všetkým cestujúcim intenzívnym neprerušovaným piskľavým supermoderným tónom. Veď niečo stáli – tak nech to je počuť, no nie?

Nápad storočia

A pritom by stačilo jednoducho buď nastaviť otváranie dverí vo východzej stanici na dlhšie úseky alebo stíšiť intenzitu pípania na takú úroveň aby cestujúci v prednej časti súpravy nepočul otvorenie najzadnejších dverí ako keby sedel priamo vedľa nich! Intenzívny neprerušovaný hluk pri (pravdepodobne) dočasne zaseknutných dverách je kapitola samo o sebe a ašpiruje na cenu “ako rýchlo prísť k bolestiam hlavy v cene lístka” – v takom prípade máte možnosť počuť skutočnú symfóniu slečny Majky, keď sa súvislé pípanie prerýva s prerušovaným tónom otvárajúcich a zatvárajúcich sa ostatným dverí.

Tým chcem povedať, že existujú vymoženosti supermodernej, extra drahej, v čase špičky strašne poddimenzovanej súpravy, ktoré je nutné mať pustené non-stop a také, ktoré cestujúci oželie najmä ak dokázal posledných 10 rokov oželieť klimatizáciu v lete a topenie v zime v rýchliku Dargov ci Mall. 

Ak cestujúci ľud dokázal sedieť v danom rýchliku v mínus 10 stupňoch v kupé, ktorého okno sa nedalo zavrieť a vlak bol pondelok ráno komplet preplnený takže bol rád, že aspoň sedí (o týždeň či dva si to štastlivec mohol zopakovať). Ak spokojne cestoval v “klimatizovanom” oddiely rýchlika, kde v lete pri konštantných 30tkách nefungovala klíma a teda mal v cene lístka aj saunu – nehovoriac o grátis kurze prežitia v extrémnych podmienkach riedkeho vzduchu (rozumej – vo vagóne bez fungujúcej klímy a teda aj cirkulácie vzduchu s miniatúrnymi zamknutými okienkami!).

Tak to cestujúci hravo prežijú aj bez signálu otvárania/zatvárania dverí – veď majú za sebou ozaj tvrdý, mnohoročný výcvik hodný vojaka špecialných jednotiek.

A teraz, aby sa predišlo omylom nasleduje zoznam vymožeností, ktoré musia fungovať non-stop:

  • klimatizácia (v lete chladenie a v zime topenie. Nikto nie je zvedavý ako dobre dokáže klíma chladiť v zime a ani ako topiť v lete!)
  • WC – fungujúce, nezaplavené a čisté

A vymoženosť, bez ktorej sa my cestujúci zaobídeme:

  • prehnane intenzívny piskľavý zvuk otvárania  a zatvárania dverí

You may also like...